Model.Title

Tüm Afrikanın Dostları Derneği '“ TADD olarak 14-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında Tanzanya'nın Morogoro ve Darüsselam bölgelerinde 10 kişilik gönüllü ekibimizle Ağız ve Diş Sağlığı Organizasyonu gerçekleştirdik. Havayoluyla Darüsselam'a varmamızın ardından projemiz, 15 Temmuz tarihinde Tanzanya'nın doğusunda yer alan Morogoro kasabasına ulaşmamızla başladı.

İLKOKULDA DİŞ TEDAVİLERİ
TADD ekibi, Mchikichi İlkokulundaki ilk güne muayenelerle başladı. Muayene edilen çocukların ailelelerinden izin belgelerini getirmelerinin ardından tedavilere başlandı. Ekibimiz yanında götürdüğü mobil ünit, diş çekimi ve cerrahi malzemeleri, Atravmatik Restoratif Tedavi malzemeleri, diş taşı temizliği ve dolgu malzemeleriyle tedavileri sürdürdü. İlk üç günlük sürede 300 kadar çocuk ve yetişkin muayene edilip, 107 atravmatik restoratif tedavi, 55 dolgu, 69 diş taşı temizliği ve 125 diş çekimi uygulandı.
Projenin ilk haftasının tamamlanmasının ardından TADD ekibi, ülkenin en büyük şehri olan Darüsselam'a hareket etti.

ÜNİVERSİTEDE TEDAVİ ve EĞİTİMLER
22 Temmuz gününde çalışmalarına Muhimbili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde başlayan TADD ekibi, üç ayrı klinikte faaliyet gösterdi. Buradaki çalışmalarında ekibimiz primer olarak hasta tedavileri yürütmektense, yerel hekimler tedaviler uygularken bilgi paylaşımında bulunmuştur. Yerel hekimler klinik ve teorik olarak akıllarına takılan konuları uzman hekimlerimize danışmış, fikir alışverişleri yapılmıştır.

İLK KEZ İMPLANT EĞİTİMİ ALDILAR
İkinci gün sabahtan itibaren kurslarımız başlamıştır. Rejeneratif Endododik Tedaviler, Atravmatik Restoratif Tedaviler, Dental Radyoloji konularında teorik sunumlar yapılmıştır. Bu sunumlara toplam 60 kişi katılmıştır. Ayrıca bir gün öğleden sonra tamamen implantoloji eğitimlerine ayrılmıştır. Teorik eğitimlerle başlayan implantoloji kursu pratik uygulamalarla devam etmiştir. Yerel hekimler ilk kez implant uygulama şansı yakalamıştır. Yapılan teorik ve pratik kursa yaklaşık 45 hekim katılmıştır.

YETİMHANEDE ve MAHALLESİNDE TEDAVİ
TADD ekibi, Tanzanya Ağız ve Dış Sağlığı Organizasyonunun son iki gününü Darüsselam'ın en dış mahallelerinde yer alan Aşure Vakfı Yetimhanesinde geçirmiştir. Yetimhanenin çocukları önce ağız taramasından geçirilmiş, ihtiyacı olan çocuklara gerekli tedaviler uygulanmıştır. Yetim çocukların tedavilerinin bitmesinin ardından, yetimhanenin bulunduğu ihtiyaç sahibi semtin halkına ağız ve diş sağlığı tedavileri uygulanmıştır.

Son iki günde 68 çocuk muayene edilmiş, 30 diş çekimi 25 atravmatik restoratif tedavi, 20 diş taşı temizliği uygulanmıştır. Ayrıca semt!halkından yaklaşık 120 kişi muayene edilmiş, 60 diş çekimi 25 dolgu ve 30 diş taşı temizliği uygulanmıştır.

MUTLU SON
TADD, Tanzanya 2019 Ağız ve Diş Sağlığı Organizasyonunun her bakımdan başarılarla sonuçlanmış olduğunu büyük memnuniyetle ilân eder.