Model.Title

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afrika Dostları Derneği (TADD) işbirliği ile “Tanzanya Ağız ve Diş Sağlığı” adlı gönüllü bir program düzenledi. Program 15 Temmuz'da Morogoro'da başladı ve 26 Temmuz'da Dar es Salaam'da yedi uzman diş hekimi, hemşire, diş teknisyeni ve avukat olmak üzere on kişiden oluşan bir grupla sona erdi.

Programın ilk haftasında TADD personeli, Muhimbili Diş Hekimliği Yüksekokulu ile birlikte Morogoro bölgesindeki Kilakala İlkokulları ile birlikte Mchikichini A ve B'de ağız ve diş sağlığının önemi hakkında çeşitli tarama, muayene, tedavi ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. Sağlık ve Müttefik Bilimler Üniversitesi (MUHAS.)

Morogoro'daki programın bir sonucu olarak, beş günde 1000 öğrenciye 2000 diş muayenesi ve 400 diş tedavisi ile ağız ve diş sağlığı eğitimleri başarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca TADD, programa katılan bölge sakinlerine diş macunu ve diş fırçası dağıttı.       

TİKA tarafından düzenlenen ve desteklenen Deneyim Paylaşım Programı kapsamında diş hekimliği ve tıp fakültelerinden 15 gönüllü öğrenciden oluşan bir grup Morogoro'daki TADD ekibine katılarak onlarla birlikte öğrencilerin ağız ve diş sağlığı taramaları ve muayenelerini yapmak için çalıştı. insanlar.

Program kapsamında Morogoro İslam Üniversitesi'ni (MIU) ziyaret eden öğrenci grubu, bu ziyareti düzenlediği için TİKA'ya teşekkür eden Rektör Yardımcısı Abdallah Tenga ile görüştü. Ayrıca gönüllü öğrencilere üniversite hakkında bilgi verdi ve ardından öğrencilere radyo istasyonu da dahil olmak üzere üniversite gezisi verildi. Daha sonra öğrenciler, yerel öğrenciler ve personel ile birlikte üniversite kampüsünü temizleme gönüllülük programına katıldı.   

Programın ikinci haftasında TADD ekibi, MUHAS'ta son sınıf lisans ve lisansüstü diş hekimliği öğrencileriyle tıbbi deneyim ve bilgi paylaşımını amaçlayan teorik ve pratik eğitim programına katıldı. Amaç, öğrencilerin rejeneratif endodontik tedavi, implantoloji ve diş radyolojisi alanlarında kapasite ve bilgi birikimini artırmaktı. 

TADD ve öğrenci grupları, Aşure Vakfı tarafından kurulan ve Darüsselam Büyükelçiliği tarafından desteklenen Aşure Yetimhanesi Merkezi'ni ziyaret etti. Gruplar, sadece yetimler için değil, şehrin en yoksul semtlerinden biri olan Vingunguti mahallesi ve çevresinde yaşayan yöre sakinleri için de diş muayeneleri ve tedavileri gerçekleştirdi. Yetimhanedeki programda Türkiye Büyükelçisi Ali Davutoğlu ve TİKA temsilcileri de hazır bulundu.

Yetimhane müdürü bu vesileyle, programı düzenledikleri için TİKA'ya ve Türk hükümetine, ağız ve diş sağlığı konusunda yardımcı olan doktor ve öğrencilere içten teşekkürlerini ve şükranlarını dile getirdi.

 

https://www.tika.gov.tr/en/news/tika_volunteers_provide_support_for_dental_care_services_in_tanzania-52833