Model.Title

Afrika kıtasındaki ülkelere eğitimden sağlığa, temiz su ihtiyacından barınmaya kadar her alanda yetişmeye çalışan TADD'ın Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla Afrika insanının sesi oluyor… 

Afrika’da yaşam standartlarını yükseltmek için geçici ve kısa vadeli çözümler yerine kalıcı projeleri hayata geçiren Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD), kıtadaki ülkelerin durumunun vahametini de gözler önüne seriyor. 

TADD Afrika kıtasındaki ülkelerde yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltmek için tüm gücüyle seferber olurken, TADD Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin ise burada yaşayan insanların su, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların yoksunluğunu giderebilmek adına derneğin yapmış olduğu çalışmaları sesi yettiğince duyuruyor.

Her şeyini iç savaşta kaybettiler

Sosyal medya hesabından, Sudan’ın Güney Darfur bölgesinde bulunan Niyala’yı ziyaretindeki gözlemlerini paylaşan Dr. Güntekin, “Niyala’da yer alan 16. Mülteci Kampı’nda yaşayan insanlarla sohbet ettik. Kısa bir süre önce köylerini, tarlalarını, her şeylerini iç savaş nedeniyle kaybeden bu insanlar lise giriş sınavına devletin 4 dolar olarak belirlediği harç parasını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlardı” ifadelerine yer verdi. 

BM Dünya Gıda Programı 2 dolar ödeme yapıyor

 

100’e yakın öğrencinin bu sınava gireceğini belirten Güntekin, BM Dünya Gıda Programı’nın ayda 2 dolarlık bir ödeme yaptığını, Sudan’ın para birimi Cüneyn’in ise her geçen gün değer kaybettiğini belirtti. İş savaşın bu insanların yaşama sevincini ve umutlarını yok ettiğini belirten Dr. Bilgehan Güntekin paylaşımında, “Coğrafya kaderdir derler. Kendi ülkemize ve imkanlarımıza şükretmeliyiz” cümlelerini kullandı. 

TADD karınca kararınca Afrika’nın yanında

 

Şubat 2015’te İstanbul’da kurulan TADDAfrika’daki insanların su ve gıda gibi temel yaşam ihtiyaçlarının yanı sıra eğitimbarınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik önemli projelerle bu insanların yaşam standartlarını kaliteli bir noktaya getirmek için çalışıyor. 

Derneğin projeleri arasında ise eğitimi desteklemeye yönelik girişimler ve burs desteği, okul ve külliye inşaatları, gıda yardımları, yetimlere sahip çıkmayı amaçlayan girişimler, güneş enerjili su dağıtımı ve tarıma yönelik girişimler, su kuyularının açılması ve sağlık standartlarını yükseltecek girişimler yer alıyor.

 

Dernek olarak Afrika'nın ve Afrika'da yaşayan insanların sesi olmaya çalışan TADD, iş dünyasından da destek bekliyor.

 

 

https://www.bhaber.com.tr/yasam/afrikanin-bir-umudu-var-tadd-h1266.html